Історія становлення
Відкриття першої лікарні в місті Острозі відбулося при Острозькій академії у 1576 році, на її фінансування князь К. Острозький виділив 4 тисячі злотих, що на той час було значною сумою. Після того, як нащадки князя К. Острозького прийняли католицизм і у 1636 році академію закрили, через деякий час була закрита і лікарня, а знову організована єзуїтська лікарня надавала допомогу тільки католикам.
Перша згадка про створення лікарні широкого профілю в місті відноситься до 1789 року, коли за рахунок Житомирського губернаторства був орендований будинок, який складався із 9 кімнат і розташованої у підвальному приміщенні кухні, крім того, доводилося орендувати ще один невеликий будинок для інфекційних хворих, а дві кімнати в ньому були виділені для амбулаторного прийому хворих. Лікування було платним, в лікарні працював один лікар і один фельдшер.
Для покращення надання допомоги хворим в 1827 році було розпочато будівництво лікарні за проектом російського архітектора А.І.Мельникова, у зв’язку із відсутністю архівних даних детальнішу інформацію вказати не має змоги, відомо, що дана лікарня згоріла у 1887 році. Після пожежі наказом громадського піклування був орендований будинок і встановлена лікарня на 15 ліжок. З 1904 року через введення на території Волинської губернії спрощеного земства вона була перейменована на земську, а стаціонар розширений до 22 ліжок. В 1916 році для медичного обслуговування майже 186-тисячного населення Острозького повіту працювала лише одна повітова земська лікарня на 44 ліжка.
Враховуючи, що медична допомога, яка надавалась цими лікарнями, була вкрай мізерною, різними суспільними групами населення створювалися медичні установи. Переважно вони надавали медичну допомогу лише окремим громадянам, найчастіше за релігійними або майновими принципами. Найбільше значення мали установи організовані Кирило-Мефодіївським братством, та єврейська лікарня. Єврейська лікарня була відкрита 16 вересня 1868 року і пропрацювала майже 70 років із невеликою перервою. У часи радянської влади після революційного періоду наказом Острозького ревкому єврейська лікарня була перейменована у другу Острозьку Радянську лікарню. Після встановлення польської влади, відповідно до Брестського мирного договору, в Острозі єврейська лікарня знову відкрила свої двері. У різні роки в лікарні функціонували від 10 до 30 ліжок. Крім того, у роки польського правління в Острозі працювали ще дві лікарні. За рахунок добудови до орендованого приміщення кількість ліжок у міській та повітовій лікарнях збільшилася до 50. Діяльність лікарень фінансувалася за рахунок Здолбунівської ради самоврядування, куди відносився колишній Острозький повіт.
Після 17 вересня 1939 року заново призначені органи радянської влади на базі існуючих лікарень створили районну лікарню, яка була розрахована на 50 стаціонарних ліжок і 150 амбулаторних відвідувань на день.
В кінці 50-х років минулого століття Міністерство охорони здоров`я надало згоду на будівництво типового приміщення для районної лікарні, було обране місце для будівництва лікарні та складена необхідна документація, а в 1961 році виділили необхідні кошти для початку будівництва, але пройшло укрупнення районів і Острозький район був ліквідований, тому будівництво лікарні заморозили на довгі роки. Після зворотного процесу – роз`єднання і відновлення районів знову на порядок денний вийшло питання будівництва лікарні, яка була збудована і введена в експлуатацію у травні 1973 року, на будівництво лікарні держава асигнувала 1 мільйон 082 тисячі 300 карбованців. Всі відділення перейшли працювати в нові приміщення по вулиці Татарській 185, де і тепер знаходиться Острозька ЦРЛ, тільки пологовий будинок залишився працювати в старих пристосованих будинках і після неодноразових спроб побудувати, або перебудувати - у грудні 2007 року отримав реконструйоване приміщення по проспекту Незалежності 20, де зараз розміщене акушерсько – гінекологічне відділення.
Медичні працівники лікарні постійно працюють над підвищенням свого кваліфікаційного рівня на тематичних та передатестаційних циклах в провідних вузах України, конференціях, семінарах, майстер – класах. В лікарні щомісячно проводяться лікарські конференції на яких лікарі діляться своїм досвідом із колегами. Більше 30 лікарів КНП "Острозька БЛ", опублікували свої наукові роботи в медичних виданнях; деякі лікарі, які розпочинали свою наукову працю в лікарні, переїхали в інші міста та держави працювати у науково – дослідних закладах, або кафедрах інститутів, захистили дисертації, очолили інститутські кафедри і науково – дослідні установи.